#Oscars Winners list! [details]

shape-of-water-oscars-best-picture

It’s a WRAP the 90th annual Academy Awards went down last night, and I am SURE many are still celebrating now as we speak. Meryl Streep received a record 21st nomination while Mudbound’s Rachel Morrison became the first female Best Cinematography nominee. The Shape of Water received the most nominations of the year-13. Get Out’s Jordan Peele became the first black nominee to win in Directing or in Original Screenplay.

90th Annual Academy Awards, Show, Los Angeles, USA - 04 Mar 2018
Mandatory Credit: Photo by Rob Latour/REX/Shutterstock (9446184gq) Jordan Peele – Original Screenplay – ‘Get Out’ 90th Annual Academy Awards, Show, Los Angeles, USA – 04 Mar 2018

Check out the FULL LIST of WINNERS and nominees after the jump!

 

 

 

Best Picture
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water *WINNER*
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Actor in a Leading Role
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour *WINNER*
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Actress in a Leading Role
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri *WINNER*
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Actor in a Supporting Role
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri *WINNER*

Actress in a Supporting Role
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya *WINNER*
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Director
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water *WINNER*

Original Screenplay
The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Get Out, Jordan Peele *WINNER*
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Adapted Screenplay
Call Me By Your Name, James Ivory *WINNER*
The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan, Scott Frank, James Mangold & Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams & Dee Rees

Animated Feature Film
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco *WINNER*
Ferdinand
Loving Vincent

Cinematography
Blade Runner 2049, Roger A. Deakins *WINNER*
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen

Costume Design
Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
Phantom Thread, Mark Bridges *WINNER*
The Shape of Water, Luis Sequeira
Victoria & Abdul, Consolata Boyle

Documentary (Feature)
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus *WINNER*
Last Men in Aleppo
Strong Island

Documentary (Short Subject)
Edith + Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405 *WINNER*
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Film Editing
Baby Driver, Paul Machliss, Jonathan Amos
Dunkirk, Lee Smith *WINNER*
I, Tonya, Tatiana S. Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Foreign Language Film
A Fantastic Woman, Chile *WINNER*
The Insult, Lebanon
Loveless, Russia
On Body and Soul, Hungary
The Square, Sweden

Makeup and Hairstyling
Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick *WINNER*
Victoria & Abdul, Daniel Phillips, Lou Sheppard
Wonder, Arden Tuiten

Original Score
Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Jonny Greenwood
The Shape of Water, Alexandre Desplat *WINNER*
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Original Song
“Mighty River” from Mudbound
Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson

“Mystery of Love” from Call Me By Your Name
Music and Lyric by Sufjan Stevens

“Remember Me” from Coco *WINNER*
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez

“Stand Up for Something” from Marshall
Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren

“This is Me” from The Greatest Showman
Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

Production Design
Beauty and the Beast, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049, Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk, Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape of Water, Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin *WINNER*

Animated Short Film
Dear Basketball *WINNER*
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Live Action Short Film
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child *WINNER*
Watu Wote / All of Us

Sound Editing
Baby Driver, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark Mangini, Theo Green
Dunkirk, Richard King, Alex Gibson *WINNER*
The Shape of Water, Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood, Ren Klyce

Sound Mixing
Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin, Mary H. Ellis
Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo *WINNER*
The Shape of Water, Christian Cooke, Bran Zoern, Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Stuart Wilson

Visual Effects
Blade Runner 2049 *WINNER*
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s